piątek, 31 sierpnia 2012

Błękitna PełniaTerminem Błękitna Pełnia - choć dawniej odnosił się również do trzeciej z czterech pełni księżyca wypadających podczas tej samej pory roku, a w tradycji wedyjskiej do drugiej pełni objawiającej się w tym samym znaku astrologicznym - opatruje się obecnie przede wszystkim drugą pełnię przypadającą na ten sam miesiąc kalendarzowy. Zazwyczaj w ciągu roku mamy tyle pełni ile miesięcy, jednak ze względu na fakt, że długość miesiąca księżycowego (29,5 dnia) różni się nieco od długości miesiąca kalendarzowego (28, 29, 30 lub 31 dni), co około 2,5 roku mamy do czynienia ze zjawiskiem Błękitnego Księżyca, czyli 13-stej pełni.

Dla pogan czas Błękitnej Pełni może mieć różne znaczenie, nie mniej jednak jest ona zawsze uznawana za wyjątkową.

Przemiany księżyca od dawien dawna łączone były z Boginią oraz różnymi jej aspektami, jako Panny (księżyc rosnący), Matki (pełnia) i Staruchy (księżyc malejący). Dla niektórych Błękitna Pełnia to czas przepełniony energią  mądrości Staruchy, jako tej, która posiadając wiedzę obu pozostałych aspektów, przewyższa je jednocześnie swoim doświadczeniem i zrozumieniem. Dla innych jest to natomiast czas, kiedy Starucha - ukazując prawdę o cykliczności istnienia - przechodzi na poziom nie posiadającej określonej formy boskiej egzystencji, która w odpowiednim momencie będzie mogła ponownie objawić się pod postacią mądrości Panny.

Czas Błękitnej Pełni widziany jest również jako szczególny moment, kiedy komunikacja pomiędzy naszą fizycznością, a skrywaną pod jej powierzchnią boską naturą jest ułatwiona. Jest więc to czas sprzyjający medytacjom oraz pracy ukierunkowanej na poznawanie swojej prawdziwej natury i ujrzenie siebie jako całości. Dodatkowo tegoroczna Błękitna Pełnia – przypadająca dokładnie na dzisiaj, czyli 31 sierpnia 2012, na godzinę 15:59 – objawia się w znaku Ryb, co tym bardziej sprzyja wewnętrznemu rozwojowi.       


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz