niedziela, 22 stycznia 2012

Moje talie: Tarot Mityczny


Tarot Mityczny to talia, która choć stworzona w połowie lat 80-tych XX wieku, już w tej chwili stanowi klasykę i doczekała się wydań w wielu językach. Tarot ten w swojej koncepcji sięga do najpotężniejszego źródła kultury zachodnioeuropejskiej jakim jest mitologia grecko-rzymska oraz do zawartych w jej mitach uniwersalnych wzorców. Wykorzystując przedstawione na kartach talii postacie, nakreśla ona schematy wzorców osobowych znanych każdemu z nas, a poprzez historie przez nie opowiadane, mówi o archetypowych momentach w życiu każdego człowieka, takich jak narodziny, okres dojrzewania, śmierć, utrata, transformacja, trudne wybory… itd.

Tarot Mityczny - jak każdy tarot tradycyjny - wyróżnia w swoim układzie Małe i Wielkie Arkana. Wielkie przedstawiają w tym wypadku postacie bogiń, bogów oraz półbogów greckich, natomiast Małe opowiadają cztery mitologiczne historie. Pentakle to historia życia Dedala, która wskazuje jednocześnie na umiejętności związane z typowo ziemskim aspektem naszego życia. Kielichy to opowieść o miłości Erosa i Psyche, opowieść o etapach, przez jakie musi przejść każde uczucie oraz o zdolności życia we wspólnocie z drugim człowiekiem. Różdżki mówią o złotym runie oraz o wyprawie Jazona i Argonautów, o walce, o bohaterstwie, ale i o lekkomyślnych decyzjach. Miecze natomiast - w oparciu o historię Orestesa, który chcąc pomścić śmierć ojca zmuszony był zabić własną matkę - opowiadają o zasadach etycznych oraz o konfliktach i wieńczących je pojednaniach.

To, co stanowi najbardziej charakterystyczną cechę Tarota Mitycznego, a jednocześnie jego wielką zaletę, to prostota, wynikająca ze stylu przedstawień znajdujących się na jego kartach oraz pozbawienie tychże obrazów średniowiecznej otoczki tajemnicy. To bowiem w tej właśnie prostocie kryje się ogromna siła przekazu oraz urok i moc tej talii tarota. Wpływ na to ma zapewne nie tylko łatwość, z jaką jasne i czytelne rysunki odsyłają wróżącego do zakodowanych w świadomości zbiorowych archetypów, ale również nieprzeładowanie tarota zbytnią dozą mroczności, która tylko utrudnia i tak nie zawsze przyjemne i łatwe zanurzanie się w zakamarki ludzkich wnętrz, nadając temu procesowi niepotrzebny posmak dramatyzmu.

Tarot Mityczny to tarot, który równie dobrze nadaje się do przepowiadania przyszłości jak i wyjaśniania przeszłości, bez względu na to czy pytania dotyczą sfery materialnej czy poszukiwań odpowiedniego kierunku na drodze rozwoju duchowego. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz